Inline patenler Hakkında Dünya'da en çok bilinen paten modelleri ROLLERBLADESEBA , POWERSLİDE , K2 ,ROCES  markalarıdır  (çoğunlukla bu alanda öncü marka olan “Rollerblade” ismiyle anılırlar)  beton, parke veya asfalt gibi zeminlerde kaymak için kullanılırlar. Inline patenlerde tekerleklerin dizilişi 20–30 yıl öncesinin moda patenleri olan, önde 2 ve arkada 2 tekerleğiyle quad patenlerden(quad skate veya roller skate) farklıdır. Inline patenlerin tekerlekleri 2, 3, 4 veya 5 adet olabilir ve tekerlekler tek sıra halinde dizilmiştir. 
Bazı tekerlekli patenler, özellikle hobi amaçlı kullanılan patenler, yavaşlamak veya durmak için kullanılan bir frene sahiptir.Tekerlekli figür patenlerinde ise, sporcunun atlayış yapmasını sağlamak için patenin ön ucunda bir destek noktası bulunur. 
Tekerlekli patenin bu modern modeli uzun mesafe sürat pateni sporcularının buz dışında da antrenman yapabilmelerini sağlamak amacıyla buz patenine alternatif olarak doğmuştur. 
1980 'lerin sonunda ve 90ların başında Minnesota’da kurulan Rollerblade şirketi tekerlekli patenin yayılması ve tanınmasında büyük rol oynadı. 
O kadar başarılı oldular ki artık tekerlekli paten Rollerblade olarak anılmakta. 

  


 

  

PATEN TÜRLERİ
Fitness Paten

Spor yapmak, sahilde tur atmak, uzun mesafeler kat etmek, basit slalom ya da cross yapmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz ama yüksek yerlerden atlamak uygun değildir. Uzun süreli kullanımlar için oldukça rahat bir patendir. Tekerlek boyutu 70- 90 mm arasındadır. 


Urban Paten

Fitness patene göre daha sağlam dış yüzeye sahip bir paten türüdür. Kısa mesafelerden atlamak, zıplamak ve uzun turlar için uygundur. Bazı slalom hareketleri yapmak içinde oldukça sağlamdır. Paten kaymayı bilenler ve daha ileri seviyeye taşımak isteyenlerin kullanmasını tavsiye ederiz. Ayrıca fitness patene göre biraz daha pahalıdır. Tekerlek boyutu 80- 86 mm arasında değişir.


Slalom Pateni

Özellikle ileri seviye patencilerin kullandığı, sadece sahilde tur atmanın yanı sıra, aynı zamanda paten kaymayı daha keyifli hale getirmek için kukalarda hareket çalışanların tercih ettiği bir paten türüdür. Birkaç markanın slaloma özel patenleri vardır. Tekerlek boyu 72- 80 mm arasındadır.

patentürlerislalompaten


Agressivve Paten

Oldukça dayanıklı, sert bir kalıba sahip, tekerlek boyutu 42- 72 mm arasında olan bir patendir. Skateparklar da ve özel dizayn edilen parkurlarda rampa ve trabzanlardan atlamak ve yüksek yerlerden atlamak için kullanılır. Eğer adrenalin tutkunu iseniz ve yüreğiniz zor hareketleri yapmaya yetiyorsa bu paten tam sizlik.


Hokey pateni

İnline hokey oynayanların kullandığı bir patendir. Genellikle buz hokeyi paten markalarının ürettiği tekerlekli hokey patenidir. Teker boyutu arka tekerden ön tekere doğru azalır ve 64- 80 mm arasında değişir. Dayanıklı bir patendir ama uzun süreli kullanımlara uygun değildir. İnline hokey pistlerinde ve asfalt zeminlerde kullanılabilir.

patentürlerihokeypateni


Quad Paten

Ayakkabı şeklinde önce iki arkada iki tekerleği olan, 80’lerde özel salonlarda da kayılan ve bu şekilde geniş kitlelerin kullandığı nostaljik bir paten türüdür. Özel zeminde de kullanıldığı gibi asfalt zeminde de kullanılabilen çeşitleri vardır. Denge sorunu olmayan ama kaymanın sınırlı olduğu patendir.


Hız Pateni

Tekerlek boyutu 90-110 mm olan ve bu sayede uzun mesafeleri daha kısa sürede hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir paten türüdür. Bilek kısmı kısa ve hafif bir patendir. İyi derecede kaymayı bilmek gerekir.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!