Patene başlarken yapılan hatalar

Bu yazımızda önemli bir konudan; tekerlekli paten sporuna yeni başlayanların yaptığı temel hatalar ve bu hatalardan kaçınma yollarından bahsedeceğiz. Bu hatalar, çoğu kişinin patene başlamadan bırakmasına neden oluyor.
'Bir numara büyük mü olmalı?'
Tekerlekli patenler, ayağa çok iyi uyacak şekilde tasarlanıyor. En iyi performansı ve kontrolü ayağa sıkıca bağlanan, bol olmayan patenler verir. Bol veya sıkı olan patenler, yaralanmalara, ayak vurmalarına ve denge kayıplarına neden olur. Ayak numaranız ne ise onu tercih etmelisiniz. Her patenin kalıbı farklıdır. Dar kalıplı patenlerde yarım numara veya bir numara büyük alınabilir. Bunun için tercih edeceğiniz patenin kalıbı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Pateni deneyerek almak en iyi çözümdür. Eğer böyle bir imkan yok ise satıcı ile iletişime geçilmelidir.
'Koruyucu ekipmana ne gerek var?'
Düşmek, bu sporda kaçınılmaz bir durumdur. Koruyucu ekipman kullanmamak, yeni başlayanların yanı sıra ileri seviye patencilerin de yaptığı hatadır. Paten kayarken yaralanmaları ve sakatlanmaları önlemek için kask,dizlik,dirseklik ve bileklik gibi koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.
'Duramıyorum!'
Fren yapabilmek, öğrenmeniz gereken ilk paten becerilerinden biridir. Nasıl duracağınızı bilmiyorsanız muhtemelen hızlı ve sert bir şekilde çarpıp düşeceksiniz. Bu durum, patene başlamadan bırakmanıza neden olabilir. Yeni başlayanlar için topuk freni ve t-fren yöntemi oldukça etkilidir. Düz bir zeminde, düşük hızlarda bol bol pratik yapmanızı öneririz.
'Saatlerce paten kaymalıyım!'
Yeni başlayanlar ilk zamanlarda saatlerce paten kaymak ister. Bu durum çok normaldir ancak oluşacak ağrılar yüzünden bir daha paten kaymamaya yemin edebilirler. Bir günde 4-5 saat paten kaymak yerine her gün 1-2 saat paten kaymak daha etkili olacaktır.
Yokuşlardan kaçın
Patenle yokuştan kaymak son derece eğlencelidir ancak yeni başlayanlarda
istenmeyen durumlara neden olabilir. Yokuştan kayarken yüksek hızlara
çıkarsınız ve bu hızlarda pateni kontrol etmek zordur. Hem iyi fren yapmayı hem
de pateni iyi kontrol etmeyi bilmelisiniz.
Paten dersi almalımıyım?
Tekerlekli paten dersi almak gerek yetişkinler gerek çocuklar için hareketleri doğru ve teknik almasını kendine olan güvenini sosyalleşmesini küçük yarış , müsabakalara , turlara katılmasına olanak sağlar tüm bunları yaparken öğretmen nezaketinde yapması hem öğrencileri hemde velileri rahatlatır. Paten dersi alacağınız kişi yada kurumların eğitim sertifikası olup olmağına işinin ehli olduklarından emin olmanızı tavisye ederiz.
'Burası çok kalabalık!'
İnsanların çok olmadığı sakin alanlarda paten öğrenmenizi öneririz. Aksi halde duramayıp insanlara çarpabilirsiniz veya çarpamamak için ani hareket yapıp sakatlanabilirsiniz.
Daha fazla bilgiye ulaşmak için sıkça sorulan sorular ( S.S.S ) Sayfamıza göz atabilirsiniz

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!