Tekerlekli Paten Başlangıç Eğitimi

Tekerlekli Paten Başlangıç Eğitimi

Ayağınıza ilk kez paten giyip, kaymaya çalışıyorsanız, öncelikli olarak yapmanız gereken birkaç püf nokta vardır;

1. Ayağınızı “v” şekline getirip, bacaklarınızın arasını birazcık açmalısınız. Tıpkı bir penguen gibi olmanız gerekiyor. Ayaklarınızı düz şekilde tutarsanız istemsiz olarak tekerlekler dönmeye başlar, dikkat edin!

2. Dizleriniz her zaman kırık şekilde olmalı, vücudunuz öne doğru hafif eğik durmalı ve asla arkaya bakmamalısınız!

3. İlk başta kollarınızı yana doğru açabileceğiniz gibi, isterseniz kollarınızı hafif bükük bir şekilde ön tarafta tutabilirsiniz. Ama başlarda yanlara doğru açmanızı tavsiye ederiz!

4. Ve şimdi ilk adımları tıpkı bebeklerinki gibi ufak ufak atmaya başlayabilirsiz. Unutmayın! Ayaklarınız hep “v” pozisyonunda, dizler kırık ve ağırlık önde olmalı.

5. İlk zamanlar kaymaktan çok ufak ufak adımlarla denge kurmaya çalışmalısınız. Baştan iyi bir denge sağlarsanız ilerisi için daha çabuk kayabilirsiniz!

6. Dengenizi sağladıktan sonra pateni yavaş yavaş öne doğru ittirip, kaymayı deneyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken arkaya doğru düşmemektir!

7. Düşerken her zaman öne doğru düşmeye çalışmalısınız. Bu yüzden kollarınız önde olmalıdır. Ani bir durumda vücudunuz yere değmeden el ve kollarınızı kullanmalısınız. Dikkat! Bilek ve dirsek yaralanmaları oldukça yaygındır. Bu sebeple her zaman bileklik kullanmanızı öneririz.

8. Yerden kalkmayı her zaman dizlerinizin üzerinden deneyin. Ellerinizle yerden destek almayı unutmayın!

Kelimeler: Tekerlekli Paten Başlangıç Eğitimi

Paten Dersim

BİZİM SEÇTİKLERİMİZ